Nauka gry na pianinie – co warto wiedzieć?

Nauka gry na pianinie to nieustający proces. Nie ma jednego „przepisu” na dobrą edukację ani „cudownych” metod, które w krótkim czasie zrobią z Ciebie dobrego muzyka. Każdy z nas jest inny i na każdym etapie rozwoju muzycznego nasze potrzeby się różnią. Warto zastanowić się, czego potrzebujesz w danej chwili i jaki rodzaj edukacji jest dla Ciebie korzystny.

Uczysz się przez całe życie a każde doświadczenie pomaga Ci stać się lepszym pianistą.

Im więcej doświadczasz, tym lepiej rozumiesz muzykę i siebie.

Parę wskazówek dla początkujących ( i nie tylko) pianistów .

O czym warto pamiętać?

-Otaczaj się muzykami, którzy Ciebie inspirują. Słuchaj, chodź na koncerty, rozmawiaj na temat muzyki.

-Otaczaj się nauczycielami, którzy Ciebie wspierają i prowadzą zgodnie z Twoimi potrzebami. Zawsze podkreślam, że warto jest uczyć się u różnych osób. Każdy nauczyciel wnosi coś dobrego do naszej edukacji. Wybieraj zgodnie z tym, jakie masz potrzeby w danym momencie i na danym etapie edukacji muzycznej.

-Doświadczaj, poznawaj, bądź ciągle w procesie. Nie zamykaj się na jeden gatunek muzyki, próbuj nowych rzeczy.

-Zdobywaj krok po kroku, bo nie da się osiągnąć wszystkiego jednocześnie. Chcąc wszystkiego jednocześnie, wprowadzasz chaos do swojej edukacji. Stawiaj sobie cele, które rzeczywiście jesteś w stanie osiągnąć.

-Planuj swoją pracę, zawsze siadaj do instrumentu mając plan ćwiczeń.

-Nie spiesz się. Nauka gry to proces, w którym czas odgrywa istotną rolę. Wiele elementów gry wymaga długiego czasu, aby poczuć się pewnie.

-Dbaj o systematyczność. Nawet 20 minut, ale codziennie, przynosi lepsze efekty, niż godzina, dwie, raz w tygodniu. Nasza głowa lubi systematyczność.

-Doceniaj swoje postępy.

-Muzykuj z innymi.

-Rób notatki – zarówno notuj w nutach uwagi jak też prowadź zeszyt. Pamięć jest ulotna a do notatek możesz wracać zawsze. 🙂

-Nagrywaj się – polecam to każdemu kursantowi, z którym pracuję. Nagrania pozwolą Ci realnie usłyszeć to, co grasz. Pamiętaj, że często słyszymy to, co chcemy, a nie to, co rzeczywiście wykonujemy. Słuchając swoich nagrań przekonasz się, że jesteś dla siebie najlepszym i najbardziej wymagającym nauczycielem.

Które punkty wydają Ci się bardzo ważne? Co chcesz zmienić, poprawić w swojej edukacji? Jakie elementy swojej edukacji uważasz za ważne, rozwijające i wartościowe?

Podziel się swoją opinią, jest ważna i może być inspirująca dla innych! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.