Rozpoczynasz naukę gry na pianinie? Warto to wiedzieć!

Dzisiejszy wpis będzie o tym, jak przygotować się do pierwszych lekcji nauki gry na pianinie. Temat wydaje się prosty, ale tak naprawdę wiele osób pisze do mnie z tym pytaniem. Postanowiłam odpowiedzieć na pytania, które zadajecie mi najczęściej. 🙂

CZY MUSZĘ MIEĆ INSTRUMENT ZAPISUJĄC SIĘ NA ZAJĘCIA?

Zdecydowanie TAK! Wiem, że wiele osób chce „spróbować” swoich sił a dopiero później podjąć decyzję, czy gra na pianinie jest dokładnie tym, co sobie wymarzyli. Pamiętaj, lekcja to tylko godzina spotkania z nauczycielem. Wszystko zależy od Twojej pracy w domu. Jeśli nie masz instrumentu to od samego początku nie możesz liczyć na efekty i postęp. A to pierwsze czynniki, które zniechęcą Ciebie do dalszej edukacji. Pianino (cyfrowe lub akustyczne – więcej o wyborze pianina przeczytasz TUTAJ) jest niezbędne, aby rozpocząć naukę. Porównajmy to do jazdy na rowerze. Kiedy chcesz nauczyć się jeździć, kupujesz rower, aby móc na nim codziennie ćwiczyć. Nie da się nauczyć jeździć na rowerze nie trenując regularnie 😉 tak samo jest z pianinem. Grać uczysz się grając regularnie (najlepiej codziennie) na pianinie 🙂

CZY CODZIENNE ĆWICZENIA SĄ KONIECZNE?

Zdecydowanie TAK! Regularne ćwiczenie jest podstawą. Każda nowa umiejętność wymaga systematycznej, codziennej pracy. Nawet 20 minut, ale codziennie, przynosi bardzo dobre efekty, dużo lepsze, niż ćwiczenie godzinę/dwie raz w tygodniu. Małe kroki mają wielkie znaczenie. Nasz umysł i ciało najwięcej uczą się poprzez systematyczne powtarzanie.

CZY WARTO MIEĆ TECZKĘ NA NUTY, ZESZYT DO ROBIENIA NOTATEK?

Tak! Warto, żeby wszystkie materiały do pracy były zebrane w jednym miejscu. Teczka z nutami i materiałami z lekcji jest również Twoją historią, z czasem możesz wracać do „starych” utworów. Notatki, które nanosisz na nuty są ważne, ale często nie są wystarczające. Zeszyt pomoże Ci zapamiętać wskazówki nauczyciela dotyczące nie tylko nut ale też techniki gry, sposobów uczenia się. Zeszyt może służyć jako twój grafik ćwiczeń oraz miejsce, gdzie zapisujesz ważne i inspirujące Cię rzeczy związane z muzyką.

CZY WARTO UMAWIAĆ SIĘ NA REGULARNE LEKCJE?

Zdecydowanie tak! Na początku edukacji polecam spotkania co tydzień. Taka regularność pozwala osiągać w krótkim czasie bardzo dobre efekty. Ale nawet jeśli umawiasz się na lekcje co dwa tygodnie, pamiętaj, żeby pilnować regularnych spotkań.

Dlaczego?

Po pierwsze, każde spotkanie mobilizuje Ciebie do pracy i przygotowania omawianego na poprzedniej lekcji materiału. Jest to rodzaj „sprawdzianu”.

Po drugie, opuszczenie zajęć sprawia, że mobilizacja do ćwiczenia maleje, efekty są coraz słabsze a to często zniechęca do dalszej nauki.

Czasami pytacie mnie, czy przyjście nieprzygotowanym ma sens? Uważam, że tak. Każda lekcja jest krokiem naprzód, wspólne ćwiczenie i rozwiązywanie problemów ukierunkowuje Ciebie na dalszą pracę.

CZY MA ZNACZENIE INSTRUMENT, NA JAKIM ĆWICZĘ?

Tak, to ma znaczenie. Zachęcam, aby był to instrument żywy, akustyczny, lub pianino cyfrowe. Keyboardom mówię „nie”. 😉 Więcej o tym, jakie pianino warto wybrać i DLACZEGO ma to duże znaczenie przeczytasz TUTAJ.

CZY OD PIERWSZYCH LEKCJI MOGĘ JUŻ GRAĆ SWOJE ULUBIONE UTWORY?

Nie, pierwsze lekcje to zdobywanie podstawowej wiedzy i umiejętności. Najpierw nauczysz się podstaw – znajomość nazw klawiszy, nauka nut, harmonii, podstaw improwizacji. Dowiesz się, jak prawidłowo wydobywa się dźwięk (dzięki temu Twoje dłonie będą sprawnie poruszać się na klawiaturze a ciało będzie spokojne, rozluźnione, nie narazisz się na kontuzje, bóle). Minie parę tygodni a czasami miesięcy, zanim zagrasz swoje ulubione utwory. Ale warto czekać na ten moment, bo wynagradza on pracę, jaką włożysz na początkowym etapie nauki. 🙂

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci rozwiać wątpliwości. A jeśli masz jakieś pytania, przemyślenia, własne doświadczenia – podziel się w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.